Inovatívne vyučovanie prináša žiakom nielen nové vedomosti, ale aj radosť z učenia. Na jednej z hodín biológie sa žiaci 6. ročníka venovali zaujímavej úlohe – tvorbe modelu rastlinnej bunky. Cieľom aktivity bolo pomôcť im lepšie pochopiť stavbu bunky a jej jednotlivé časti.
Tvorba modelu v praxi
Pod vedením učiteľky si žiaci rozdelili úlohy a pustili sa do práce. Ako materiál využili polystyrén, plastelínu, farebný papier, lepidlo, ... Žiaci sa snažili čo najvernejšie zobraziť cytoplazmu, jadro, chloroplasty a ďalšie organely.
„Modelovanie nám pomohlo pochopiť, ako vyzerá rastlinná bunka zvnútra. Bolo to oveľa zaujímavejšie ako len pozerať do učebnice,“ povedal jeden zo žiakov.
Prepojenie kreativity a učenia
Táto aktivita bola súčasťou inovatívneho vyučovania, ktoré podporuje zážitkové učenie. Okrem teoretických poznatkov si žiaci rozvíjali aj tímovú spoluprácu, kreativitu a manuálne zručnosti.
Na záver hodiny žiaci svoj model prezentovali a vysvetlili funkcie jednotlivých častí bunky.Podobné metódy vyučovania sa ukazujú ako veľmi efektívne, pretože podporujú aktívne zapojenie žiakov a robia z učenia zábavný a zmysluplný proces.
Mgr. Erika Daková